Inflacja to jedno z tych słów, które na stałe weszły do naszej codzienności. Utrata wartości pieniądza, rosnąca dziura budżetowa, stałe podwyżki cen bez istotnych wzrostów wynagrodzeń – to wszystko sprawia, że coraz więcej osób z powątpiewaniem patrzy w przyszłość. Dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi, którzy mają przed sobą decyzję o zakupie mieszkania, ale i tych, którzy zmuszeni są zaciągnąć mniejsze zobowiązania finansowe na różne cele. Mikroskopijne metraże w wygórowanych cenach i tak są od dawna dostępne dla coraz mniejszej grupy klientów. Czy w tym roku będzie podobnie?
Jak inflacja wpływa na kredyty?
Panująca na rynku inflacja ma bezpośredni wpływ na ceny kredytów, gdyż oddziałuje na wysokość ustalanych przez banki centralne, takie jak NBP (Narodowy Bank Polski), stóp procentowych. Jednym słowem – im wyższa inflacja, tym wyższe stopy procentowe i droższe kredyty, ale też wzrost rat w kredytach o zmiennym oprocentowaniu. Co ciekawe – spadek wartości pieniądza sprawia, że realna wartość długu maleje, ale trudniej go spłacić – zwłaszcza w przypadku rosnących cen innych dóbr i usług.
Prognozy inflacji na 2025 rok i polityka stóp procentowych
Przeprowadzona przez NBP wśród profesjonalnych prognostów ankieta średniorocznej inflacji w Polsce wykazała, że CPI (indeks zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych) wyniesie w 2025 roku 4,3%. Obecna stopa referencyjna NBP to 5,7%, a prognozy ekspertów wskazują, że w drugiej połowie roku może dojść do obniżenia stóp procentowych. Powinno być ono jednak stopniowe, aby nie pogłębiać inflacji.
Jaki będzie wpływ inflacji na dostępność kredytów w tym roku?
Utrzymujące się wyższe stopy procentowe mogą, niestety, ograniczać zdolność kredytową Polaków. Stąd trzeba liczyć się ze spadkiem zainteresowania pożyczkami bankowymi. Dodatkowym kryterium działającym na niekorzyść kredytobiorców może być fakt, że banki zaostrzą kryteria udzielania kredytów, aby zmniejszyć ryzyko niewypłacalności klientów.
Ci, którym nie spieszy się z zaciągnięciem długu, mogą poczekać do połowy roku, aby sprawdzić, czy dojdzie do wspomnianej obniżki stóp procentowych, która będzie skutkować stopniowym obniżeniem kosztów kredytów. Należy natomiast liczyć się z tym, że banki mogą zachować bardziej surowe kryteria oceny zdolności kredytowej na wypadek ponownego pogłębienia się inflacji.
Brać kredyt, czy poczekać?
Wiele osób zwykło powtarzać, że taniej już było. Dlatego są i tacy, dla których przedstawione wyżej prognozy nie mają większego znaczenia, bo potrzebują zaciągnąć kredyt już teraz. Co zrobić, kiedy nie mamy wystarczającej zdolności, by podpisać umowę z bankiem? Dobrym rozwiązaniem jest na pewno wizyta u doradcy finansowego, a w przypadku chęci zaciągnięcia długu – skorzystanie z usług firmy pożyczkowej. Klientów z Płońska, Łomży czy Pułtuska zapraszamy do odwiedzenia jednego z biur firmy KONKRET marketpozyczkowy.pl i skorzystania z naszych porad.