Kredyt ze stałym czy zmiennym oprocentowaniem?

co to jest refinansowanie zobowiazań

Zobowiązanie finansowe, jakim jest kredyt, pozostaje z nami przez kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Z tego powodu zawsze należy dokładnie przemyśleć wybór rodzaju jego oprocentowania, aby w przyszłości nadmiernie nie nadwyrężać budżetu domowego i zadbać o stabilność finansową. Jakie są zalety oraz wady zmiennego lub stałego oprocentowania?

Zmienne oprocentowanie kredytu w praktyce

Decydując się na kredyt z oprocentowaniem zmiennym, musimy być przygotowani na ewentualne podwyżki lub obniżki wysokości rat, a także całkowitych kosztów zobowiązania w trakcie umowy. Wynikają one z różnych wskaźników rynkowych, takich jak stopa referencyjna czy indeks rynku finansowego. Zgodnie z zapisami w porozumieniu są dostosowywane raz w roku, co kwartał lub częściej.

Stałe oprocentowanie kredytu

W przypadku kredytu ze stałym oprocentowaniem natomiast przez cały czas spłaty lub dany okres (zwykle 5-7 lat) wartość rat pozostaje taka sama – niezależnie od czynników ekonomicznych. Tego typu przewidywalne koszty bez wątpienia dają pewne bezpieczeństwo, pozwalają na dokładne planowanie budżetu oraz łatwiejsze zarządzanie finansami. Blokują jednak możliwość dostosowania raty w momencie poprawy naszej sytuacji finansowej czy obniżenia stóp procentowych.

Co się bardziej opłaca – oprocentowanie stałe czy zmienne?

Warto jednak pamiętać, że sytuacja finansowa każdego kredytobiorcy jest zupełnie odmienna i przed podpisaniem umowy z bankiem należy ją przeanalizować indywidualnie. Trzeba wówczas wziąć pod uwagę ryzyko rynkowe, prognozy dotyczące stóp procentowych czy własną tolerancję na wahania stawek. Poza tym należy wiedzieć, że kredyty ze stałym oprocentowaniem są o wiele droższe, ponieważ bank uwzględnia potencjalne zmiany na rynku i dostosowuje warunki umów tak, aby finalnie zarobić.

W Łomży, Ostrołęce, Płocku, jak również innych miastach w Polsce najczęściej otrzymamy kredyt ze stałym oprocentowaniem na maksymalnie 7 lat, po których jeśli nie podpiszemy aneksu do porozumienia, automatycznie wrócimy do zmiennych stawek. W trakcie trwania umowy istnieje co prawda możliwość przejścia ze zmiennego oprocentowania na stałe. Jednak wówczas banki wprowadzają ograniczenia, na przykład wydłużając pozostały okres spłat. Nie jest to korzystne, ponieważ im dłużej oddajemy pożyczone pieniądze, tym więcej płacimy.

Nie wiesz, na który rodzaj oprocentowania się zdecydować? Zależy Ci na korzystnej umowie o kredyt? Zapraszamy do KONKRET marketpozyczkowy.pl, gdzie służymy fachowym doradztwem, a także udzielamy pożyczek na wyjątkowo atrakcyjnych warunkach. Klientów z Ciechanowa, Ostrołęki, Ostrowi Mazowieckiej, Pułtuska, Płocka, Płońska, Łomży oraz innych miejscowości – zapraszamy do kontaktu!