Na czym polega kredyt odnawialny?

 pexels pixabay 210574

Tak samo, jak zmieniają się nasze przyzwyczajenia i potrzeby, zmieniają się również produkty finansowe, które stają się coraz lepiej do nich dopasowane. Stosunkowo świeżym rozwiązaniem na rynku jest limit odnawialny. Co warto o nim wiedzieć? Komu może przydać się taka możliwość?

O co chodzi w limicie odnawialnym?

W dużym uproszczeniu limit odnawialny to dodatkowa kwota środków, jaką bank dolicza do salda Twojego konta osobistego. Kwota odnawia się w każdym miesiącu – oznacza to, że jeśli np. Twój limit wynosi 10 tysięcy złotych, to takie środki nie sumują się, tylko co miesiąc masz do dyspozycji właśnie taką poduszkę finansową. Pieniądze należące do banku możesz wykorzystać dopiero wtedy, gdy wydasz własne środki (np. z wynagrodzenia). To świetne rozwiązanie dla osób, którym od czasu do czasu zdarza się być odrobinę “pod kreską”, ale bardzo dobrze kontrolują swoje finanse i wiedzą, że jest to rozwiązanie jedynie na chwilę. Co ważne, limit odnawialny dzisiaj dostępny jest w ofercie właściwie każdego banku prowadzącego rachunki indywidualne, dlatego stanowi pewną alternatywę dla chwilówek – nie trzeba podpisywać kolejnych umów z różnymi podmiotami, ale dodatkowe, opcjonalne środki zawsze mamy “pod ręką”.

Jak spłacać limit odnawialny w banku?

Dużą zaletą limitu odnawialnego jest to, że nie musimy pamiętać o jego spłacaniu. Limit zostaje uregulowany w momencie, gdy na konto wpływa wynagrodzenie albo inne środki pieniężne. Ważne jest to, by nie wpaść w spiralę zadłużenia i wydawać z kredytu tylko tyle, ile wiemy, że jesteśmy w stanie spłacić. Zagrożeniem może być świadomość, że mamy do dyspozycji spore kwoty, które są doliczane do salda, a nie dostępne w oddzielnej zakładce serwisu transakcyjnego. Limit odnawialny może nie być dobrym rozwiązaniem dla osób, które dokonują impulsywnych decyzji zakupowych i potrzebują pomocy w kontrolowaniu wydatków. Taki kredyt wymaga samokontroli, bo w końcu łatwo sięgnąć po środki, które bank przyznał nam bez żadnych formalności. Kwota limitu ustalana jest na podstawie możliwości i potrzeb klienta w momencie uruchamiania tej opcji przy rachunku osobistym.

Czy limit odnawialny na koncie jest lepszy od chwilówki? Odpowiedź zależy od tego, czego potrzebujesz i jak dysponujesz środkami. Jeżeli ostrożnie wydajesz dostępne pieniądze i pilnujesz, by nie przekroczyć granicy swojej wypłacalności, kredyt odnawialny może Ci znacząco ułatwić życie. Natomiast jeśli zbyt łatwo przychodzi Ci wydawanie dostępnych pieniędzy, lepszym rozwiązaniem może być jednorazowa pożyczka, która nie kusi każdego miesiąca możliwościami zakupowymi. Zapraszamy Klientów z Ciechanowa, Ostrołęki, Ostrowi Mazowieckiej, Pułtuska, Płocka, Płońska, Łomży oraz innych miejscowości. Skorzystaj z profesjonalnego doradztwa w KONKRET marketpozyczkowy.pl, by posługiwać się najlepiej dopasowanymi rozwiązaniami finansowymi.