W Polsce istnieją instytucje określane skrótowcami BIK oraz BIG, które zajmują się zbieraniem i udostępnianiem informacji o konsumentach. Ze względu na podobieństwo nazw są często mylone, ale ich działalność jest zdecydowanie inna. Co różni te dwa podmioty? Jakie dokładnie dane gromadzą?
Czym zajmuje się BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej?
Jak sama nazwa wskazuje, Biuro Informacji Kredytowej jako jedyne w kraju dysponuje informacjami dotyczącymi terminowości spłat aktywnych zobowiązań bankowych, między innymi kredytów, pożyczek, limitów odnawialnych, rat za zakupy bądź debetów. Z jego działalności korzysta głównie sektor bankowy, na przykład w celu określenia zdolności kredytowej. Podmioty funkcjonujące w tej branży, czyli banki, SKOK-i, firmy pożyczkowe, leasingowe czy faktoringowe, na bieżąco przekazują więc wspomniane informacje do BIK, dlatego mają prawo korzystać z rejestru.
Specyfika działalności BIG – Biura Informacji Gospodarczej
Różnego rodzaju zadłużenia to natomiast kwestia, którą zajmują się Biura Informacji Gospodarczej. Pod skrótowcem BIG kryje się bowiem kilka niezależnych biur prowadzących własne rejestry. Dane dostarczają im konsumenci, przedsiębiorcy bądź urzędy, na przykład dostawcy energii lub firmy telekomunikacyjne. W przypadku zaległości z tytułu alimentów, opłat sądowych czy grzywien informacje do odpowiednich biur spływają od gmin oraz sądów. Ze zbiorów BIG może korzystać niemal każdy przedsiębiorca, który tylko zawarł z biurem umowę.
Co ciekawe, osoby pragnące sprawdzić informacje na swój temat mogą bez problemu zrobić to samodzielnie zarówno na stronie internetowej BIK, jak i BIG.
Trwałość zapisów o zobowiązaniach i długach
Czas przechowywania danych o zobowiązaniach w BIK zależy od terminowości dokonywanych opłat. Jeśli były one regulowane bez opóźnień do 60 dni, zwykle informacje o zapożyczeniu stają się niewidoczne tuż po spłacie całości kwoty. W przypadku zwłoki przekraczającej 60 dni dane są widoczne jeszcze przez 5 lat po wywiązaniu się z umowy.
Informacje o nieuregulowanych należnościach konsumentów natomiast mogą zostać przekazane do BIG, kiedy wynoszą więcej niż 200 zł, a ich termin płatności upłynął 30 dni wcześniej. W momencie spłaty całości sumy jednak podmiot donoszący o długu w ciągu 14 dni jest zobligowany do usunięcia wpisu w rejestrze. W innym wypadku informacje o konsumencie są przetwarzane przez 6 lat, po czym zostają usunięte.
Potrzebujesz szybkiej pożyczki gotówkowej? Chcesz wziąć kredyt na wymarzone mieszkanie lub dom? Zapraszamy do siedziby biura KONKRET marketpożyczkowy.pl zlokalizowanej w Ostrołęce albo jednego z punktów w Łomży, Płocku, Pułtusku, Płońsku, Ostrowi Mazowieckiej bądź Ciechanowie!