Ostatni miesiąc w roku to okres o wiele większych wydatków niż w całym roku. Kosztowne mogą być nie tylko prezenty dla najbliższych, ale też świąteczne wyposażenie (dekoracje, choinka, zastawa stołowa), produkty spożywcze klasy premium oraz logistyka, bo większość osób w święta przynajmniej raz wybiera się w odwiedziny do kogoś bliskiego. To wszystko może drastycznie wstrząsnąć domowym budżetem, którego nie uzupełni nawet świąteczna premia. Jak sobie poradzić w tym czasie, jeśli zawiodło planowanie i nie przygotowaliśmy sobie poduszki finansowej na święta?
Jakie wydatki świąteczne są najdroższe?
Oczywiście koszty związane z obchodami Bożego Narodzenia zależą od zwyczajów panujących w rodzinie. W czołówce wydatków możemy wymienić:
- prezenty pod choinkę – wzrost cen spowodowany przez inflację sprawia, że zabawki dla dzieci, kosmetyki, perfumy, biżuteria oraz inne produkty kosztują coraz więcej. Mając do obdarowania np. troje dzieci i pięcioro dorosłych z rodziny, musimy szykować się na wydatki rzędu kilkuset do tysiąca złotych, a w wielu przypadkach jedynym rozwiązaniem jest tzw. secret santa, czyli losowanie po jednej osobie, dla której kupuje się prezent, zamiast dla wszystkich;
- świąteczne podróże – planujesz odwiedzić rodzinę na drugim końcu Polski? A może chcesz spędzić Wigilię w luksusowym hotelu w Zakopanem, by w Boże Narodzenie zameldować się na stoku? Zamiast świątecznych tradycji wolisz wygrzać się na plaży w raju na Ziemi, gdzie panuje cieplejszy klimat? Bilety lotnicze i kolejowe, podobnie jak paliwo, z roku na rok kosztują coraz więcej, a nawet krótka podróż może osłabić domowy budżet;
- świąteczne zaopatrzenie – organizując kolację wigilijną np. dla 10 osób dorosłych i 5 dzieci, musimy dobrze to zaplanować. Niezależnie od tego, czy kultywujesz tradycję podawania 12 potraw, czy może częstujesz gości wybranymi daniami, zakup produktów spożywczych do ich przygotowania może się okazać sporym wyzwaniem dla domowego budżetu. Planując Wigilię dla dużej rodziny, konieczne jest zrobienie sporych zapasów, aby jedzenia wystarczyło dla wszystkich.
Ile kosztuje przygotowanie kolacji wigilijnej?
Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potraw:
- barszcz czerwony z uszkami,
- zupa grzybowa,
- karp w różnych odsłonach, np. smażony, w galarecie czy jako ryba po grecku (z warzywnym sosem),
- śledzie, np. w oleju, w śmietanie albo na słodko,
- pierogi z kapustą i grzybami,
- sałatka jarzynowa z majonezem,
- kutia, makiełki, kluski z makiem itp.,
- paszteciki z grzybami,
- kapusta z grochem,
- makowiec,
- piernik,
- kompot z suszonych owoców.
Oczywiście lista potraw może różnić się w zależności od regionu oraz indywidualnych, rodzinnych zwyczajów. Wiele osób nie przepada za rybami, dlatego coraz częściej można spotkać się z rezygnacją z postnego menu na rzecz mięsnych dań. Ile to wszystko kosztuje?
Policzyliśmy orientacyjne ceny składników wigilijnych potraw. Zakładając, że do stołu zasiądzie 8 osób, możemy oszacować minimalny koszt 700 zł. W zależności od regionu, oferty sklepu czy klasy samych produktów, suma na paragonie może sięgać nawet 1000 zł.
Jeśli przeceniłeś swoje możliwości finansowe w tym roku i obawiasz się, że grudniowa wypłata nie wystarczy na pokrycie świątecznych wydatków, to skorzystaj z naszej oferty. W KONKRET marketpozyczkowy.pl złożysz wniosek o udzielenie pożyczki na warunkach dopasowanych do Twoich potrzeb. Zdecydujesz, jak szybko chcesz spłacić raty i ile gotówki potrzebujesz na sprawną organizację rodzinnych świąt, a my zajmiemy się całą resztą. Spośród dostępnych opcji wybierzemy taką, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Zapraszamy do kontaktu online oraz do odwiedzenia biura operacyjnego, np. w Ostrołęce, Ciechanowie, Ostrowi Mazowieckiej, Pułtusku, Płocku, Płońsku albo Łomży. Sprawdź również ofertę ubezpieczeń!