Powiedzieć, że rynek kredytowy zmienia się dynamicznie, to nie powiedzieć nic. W ostatnich latach na możliwości kredytowe Polaków (ale też obywateli innych państw) wpłynęło wiele zdarzeń o charakterze regionalnym i światowym. Najpierw gospodarką wstrząsnął okres pandemii, po którym stopniowo sytuacja zaczęła się normować. Ten stan niestety nie trwał długo, bo na początku 2022 roku rosyjska agresja na Ukrainę okazała się punktem zwrotnym w światowym handlu paliwami kopalnymi, co bezpośrednio przełożyło się na wzrost cen energii. Większość Polaków planująca poważne wydatki musiała na jakiś czas odłożyć marzenia o budowie domu, kupnie mieszkania czy wymianie samochodu, bo uzyskanie wysokiego kredytu niemal graniczyło z cudem. Czy dziś, w sierpniu 2023 roku, jest lepiej? Jakie są prognozy na pozostałe miesiące roku?
Wyraźny wzrost zdolności kredytowej Polaków
Ponieważ jeszcze rok temu zdolności kredytowe Polaków były ekstremalnie niskie, naturalna jest pewnego rodzaju odwilż, która następuje stopniowo. Możemy jednak zaobserwować wyraźną tendencję wzrostową z miesiąca na miesiąc. Szacuje się, że od marca 2023 do lipca ogólna zdolność kredytowa mogła podskoczyć aż o 15%. Jednocześnie od lipca ubiegłego roku – nawet o 55%. Co to oznacza w praktyce? Te osoby, które jeszcze rok temu nie mogły zrealizować planów np. na kupno mieszkania, dziś mogą wnioskować o udzielenie kredytu i nie obawiać się odpowiedzi odmownej. Z czego wynika poprawa sytuacji na rynku?
Przyczyny poprawy zdolności kredytowej konsumentów
Większa dostępność dużych kredytów, np. na dom, mieszkanie czy nowy samochód, ma swoje źródło w kilku zdarzeniach, jakie miały miejsce w ostatnich miesiącach. I choć niestety wojna za wschodnią granicą nie dobiegła jeszcze końca, to jej wpływ na polską gospodarkę jest już mniejszy. W sierpniu 2023 łatwiej jest o duży kredyt, ponieważ:
- Polacy więcej zarabiają – wzrosła płaca minimalna oraz średnia krajowa. Nawet w obliczu inflacji konsumenci mają lepsze warunki do zaciągania kredytów;
- pod koniec 2021 roku zaczęła gwałtownie spadać sprzedaż kredytów hipotecznych. Wiele banków zdecydowało się walczyć o klientów atrakcyjnymi warunkami umów kredytowych (np. poprzez obniżenie marży, różne promocje itd.);
- decyzją KNF banki mogły przyznawać więcej kredytów hipotecznych z okresowo stałym oprocentowaniem,
- w lipcu 2023 uruchomiono rządowy program Pierwsze Mieszkanie, a w jego ramach wystartował Bezpieczny Kredyt 2%, w którym znacząco obniżono wymagania dotyczące wkładu własnego.
Jakie są prognozy na końcówkę 2023 i początek 2024 roku?
Te osoby, które już posiadają kredyt, z niecierpliwością wyczekują obniżenia stóp procentowych, by obniżona rata kredytu pozwoliła podreperować domowy budżet. Wszystko wskazuje na to, że pomimo zapowiedzi na drugą połowę 2023, nastąpi do dopiero na koniec roku lub na początku 2024. Kluczowe jest obserwowanie dalszych decyzji RPP i KNF.
Chcesz wykorzystać moment, w którym wreszcie masz zadowalającą zdolność kredytową? Aby zapoznać się z ofertami kredytów bądź pożyczek pozabankowych na różne cele, odwiedź jedno z biur operacyjnych KONKRET marketpozyczkowy.pl w Ostrołęce, Ostrowi Mazowieckiej, Ciechanowie, Pułtusku, Płocku, Łomży albo Płońsku.