Jak inflacja wpływa na koszty kredytu?

pexels pixabay 210607 1

Inflacja to zjawisko ekonomiczne, które ma ogromny wpływ na portfel każdego Polaka. Powoduje wzrost cen towarów oraz usług, dlatego jest dotkliwa z perspektywy konsumentów. Duże znaczenie ma także dla kredytobiorców spłacających zobowiązania hipoteczne lub gotówkowe. Dlaczego? Jak dokładnie działa inflacja oraz w jaki sposób wpływa na miesięczne raty kredytu?

Czym jest inflacja?

Inflacja to złożony proces ekonomiczny, na który składa się cała lista czynników, takich jak:

  • ceny towarów na rynkach międzynarodowych,
  • wadliwa struktura gospodarki,
  • zbyt duża liczba pieniędzy w obiegu,
  • wzrost płac,
  • zbyt niskie stopy procentowe.

Zjawisko znane jako inflacja wiąże się z sytuacją, kiedy siła nabywcza pieniądza spada. W rezultacie tego przy niezmienionym dochodzie gospodarstwa domowe mogą zaopatrzyć się w zdecydowanie mniejszą ilość produktów i skorzystać z węższej gamy usług.

Wpływ inflacji na ceny kredytów

Dewaluacja pieniądza wpływa na sytuację finansową kredytobiorców przede wszystkim na dwa sposoby. Po pierwsze, w momencie, gdy waluta traci realną wartość, za pożyczone środki można zakupić mniej. Koszty życia się zwiększają, a dochody często podnoszone są nieproporcjonalnie, co sprawia, że dla niektórych osób regularne spłacanie zobowiązania zaczyna stanowić problem.

Po drugie, w ramach walki z wysoką inflacją instytucja, taka jak Rada Polityki Pieniężnej w Polsce, podnosi wysokość stóp procentowych, co sprawia, że wzrasta referencyjna stawka WIBOR – brana pod uwagę przez instytucje finansowe przy ustalaniu oprocentowania kredytów i pożyczek. W efekcie tego kredytobiorcy muszą mierzyć się z wyraźnie wyższymi ratami zobowiązań.

Kredyt hipoteczny lub gotówkowy a wysoka inflacja

Każdy kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty zaciągniętego zobowiązania, a także części odsetkowej. W przypadku posiadania kredytu hipotecznego ze zmiennym oprocentowaniem, który zwykle zostaje zaciągnięty na dłuższy okres, podwyżki miesięcznych rat dla większości osób są kłopotliwe i prowadzą do odczuwalnego zwiększenia części odsetkowej. Niezależnie od wzrostu czy spadku inflacji oraz stóp procentowych – stawki takiego kredytu mogą być zmieniane co 3, 6, 12 miesięcy, a nawet częściej. Wzrost cen jest natomiast korzystny dla tych, którzy zaciągnęli zobowiązanie ze stałym oprocentowaniem, gdyż ich raty w każdej sytuacji gospodarczej pozostają na tym samym poziomie.

Kiedy inflacja jest wysoka, posiadacze krótkoterminowych kredytów gotówkowych również muszą zapłacić więcej. Ze względu na to, że pożyczają mniejszą sumę od początku obciążoną wysokim oprocentowaniem (w porównaniu do kredytów hipotecznych) – podwyżki nie są dla nich aż tak dotkliwe. Nie oznacza to jednak, że nie mogą sprawiać problemu i zwiększać ryzyko zaburzenia płynności finansowej.

Zastanawiasz się nad zaciągnięciem zobowiązania finansowego? Zapraszamy do KONKRET marketpozyczkowy.pl, gdzie służymy profesjonalnym doradztwem oraz udzielamy kredytów i pożyczek na korzystnych warunkach. Odwiedź naszą siedzibę w Ostrołęce lub biuro operacyjne na przykład w Ciechanowie, Ostrowi Mazowieckiej, Pułtusku, Płocku, Płońsku albo Łomży!